Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/widomska/domains/widomska.com/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284
Ustało wszystko/dokumentacja – Gosia Widomska
Loading
Ustało wszystko

Michał Bugalski, Małgorzata Widomska:

Tytuł „Ustało wszystko” odnosi się bezpośrednio do miejsca, w którym rodzi się obraz, gdzie dokonuje się reparacja danego i utraconego doświadczenia poprzez utworzenie jego zastępczego nośnika, rodzaju znaczącej formy; stawiającej swoisty opór wobec przymusu zanikania związanego z istnieniem i tożsamością.

Naszą uwagę przyciąga nie tyle mimetyzm pamięci, co jej podatność na obrazy zewnętrzne, często masowe klisze podciągnięte drogą emocjonalnej zgodnością pod niejednokrotnie wspólną definicję identyfikującej jednostkowe „ja” przeszłości. Tym prawem portret babci może w rzeczywistości być portretem aktorki, a scena z umierającym synem eskalacją innego, wypartego przeżycia – ekranem Realnego.

Prace rodzeństwa są naturalnie współzależne, odnoszą się często do tego samego źródła obrazów, konkretnego zdarzenia, jako silnego przeżycia wewnętrznego. Poprzez odmienne media, ale z pokrewną, ukształtowaną przez wspólną historię rodziny wrażliwością odzyskujemy obrazy. Pytanie czy mogą one być wspólne? Czy przeszłość może być wspólna? Czy raczej w tym dwugłosie silniej nie ujawnią się niezależne jej wcielenia, a błędy pamięci nie umocnią nieciągłego charakteru rodziny, wreszcie człowieka samego w sobie… Jak ta sytuacja anektuje poszukujący identyfikacji podmiot twórczy usilnie próbujący wyznaczyć granice ja i bronić ich z przekonaniem do praw autorskich.

Wspólnie znajdujemy, wymieniamy się: myślą, obrazem, cytatem często kolejną pracę opieramy na czymś, co nie do końca wypowiedziało się w drugim. To jest naturalna droga stawania się, nieskrępowanego schodzenia w głąb siebie, w głąb prawdy.

Jeżeli śnimy ten sam sen, czy znaczy, że śnimy go razem? Kojące „razem” istnieje?